Co THC robi z mózgiem i ciałem?

7 sierpnia 2022
Tutaj znajdziesz:
 • Co to jest THC?
 • Czy THC jest dla ciebie szkodliwe?
 • Co THC robi z mózgiem?
 • Jak THC wpływa na układ nerwowy?
 • Co THC robi z ciałem?
 • Jak pozbyć się THC w mózgu
 • Korzyści zdrowotne THC
 • THC krótkoterminowe skutki uboczne
 • THC długoterminowe skutki uboczne
 • Zdrowy umysł, zdrowe ciało

Konopie indyjskie stały się bardzo faworyzowanym ziołem w świecie naturalnych leków. Swoje wyniki może przypisać wielu kannabinoidom występującym w marihuanie. Głównym z nich jest THC. Co THC robi dla mózgu i ciała?

Wspomnienie o THC czasami wywołuje mieszane reakcje ludzi. Podczas gdy ma pozytywne efekty, niektórzy uważają, że ma niekorzystny wpływ, zwłaszcza na mózg.

Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie i dowiedzieć się, czy THC jest dla Ciebie złe czy dobre. Dowiesz się również o korzyściach zdrowotnych i wszelkich skutkach ubocznych.

Co THC robi z mózgiem i ciałem

Czym jest THC?

THC (tetrahydrokannabinol) to jeden z ponad stu kannabinoidów obecnych w marihuanie. Znajdziesz go w lepkiej substancji wydzielanej przez gruczoły w roślinie konopi. THC w przeciwieństwie do pozostałych jest związkiem psychoaktywnym. To on odpowiada za efekty psychotropowe

odczuwane podczas spożywania marihuany.

Jeśli zastanawiałeś się "co robi tetrahydrokannabinol" to jest to związek chemiczny odpowiedzialny za to, że cieszysz się uczuciem euforii. THC jest również strukturalnie podobny do naturalnych związków chemicznych kannabinoidów tworzonych w Twoim organizmie

. Podobieństwo to sprawia, że THC jest znane Twojemu układowi endokannabinoidowemu i dlatego może z łatwością przyczepić się do receptorów.

Możesz spożywać THC w różnych formach. Najpopularniejszą stosowaną metodą jest palenie lub vaping. W ostatnich latach spożywanie edibles stało się częścią diety miłośników ziół i znacznie bardziej lubiane ze względu na dyskretny sposób spożywania marihuany.

Czy THC jest dla ciebie szkodliwe?

Czy THC jest złe? Jest to pytanie, które zadaje wielu. Właściwości psychoaktywne THC pozwalają wielu uważać je za nie korzystne. Nic bardziej mylnego.

THCma wiele zalet

, jeśli jest prawidłowo stosowane. Efekty są jednak różne u poszczególnych osób i zależą od następujących czynników:
 • Sposób konsumpcji
 • Odmiana użytej marihuany określa poziom THC.
 • Dawka THC, którą wybierasz
 • Twój poziom tolerancji
 • Twój metabolizm

Kiedy większość z tych składników, jeśli nie wszystkie, są brane pod uwagę i starannie monitorowane, będziesz w stanie osiągnąć optymalne doświadczenie

. To, co THC robi z twoim mózgiem, to tworzenie uczucia relaksu i radości.

Spożywanie THC może podnieść tętno, a niektórzy mogą doświadczyć innych objawów. Pierwsi konsumenci powinni zachować szczególną ostrożność. Zacznij od niskich dawek, aby ocenić efekty przed zwiększeniem dawki, znane jako "zacznij nisko, idź powoli". Zawsze możesz dodać więcej, ale nie możesz cofnąć tego, co już skonsumowałeś.

Możesz również spróbować mikrodozowania THC, znajdując minimalną możliwą dawkę, ale wciąż osiągając satysfakcjonujące efekty. Spożywanie kilku mikrodawek w ciągu dnia może pomóc Ci osiągnąć swoje cele bez nadmiernego pobłażania.

Znalezienie idealnej dawki może być wyzwaniem z wieloma czynnikami do rozważenia. Istnieją różne szczepy konopi o różnej zawartości THC. Wybór idealnego pomoże uniknąć efektów THC na mózg, które nie są przyjemne.

Ciężarne matki, które spożywają THC, mają większe szanse na to, że ich dziecko będzie wcześniakiem lub będzie miało niedowagę. Nie ma żadnych dalszych badań, które pozwoliłyby określić, jak może to wpłynąć na przyszły wzrost dziecka. Ci, którzy mają obawy związane ze zdrowiem, powinni najpierw skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed spożyciem jakiegokolwiek THC.

Cannabis vape

Co THC robi z mózgiem?

Marihuana jest nadal nielegalna w świetle prawa federalnego i uważana za substancję kontrolowaną według harmonogramu 1. Status prawny marihuany ogranicza badania nad tym, jak THC wpływa na mózg.

Większość informacji dotyczących skutków działania THC jest więc ograniczona do indywidualnych doświadczeń. Jak więc THC wpływa na mózg?

Istnieje wystarczająco dużo dowodów anegdotycznych, aby określić, że rzeczywiście stymuluje cię psychicznie

. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że może obniżyć twoje IQ.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak THC wpływa na mózg i na jaką część mózgu THC wpływa:

Na jaką część mózgu wpływa THC?

Kiedy patrzymy na to, jaką część mózgu THC wpływa, musimy również spojrzeć na system endokannabinoidowy (ECS).

ECS to sieć komunikacyjna działająca w całym mózgu i ciele. Naturalne kannabinoidy produkowane w organizmie współdziałają w ramach ECS, aby regulować funkcje organizmu.

THC, który jest obcym kannabinoidem, również ma podobną formę do tych naturalnych, co umożliwia mu przyłączenie się do ECS w mózgu

. ECS obejmuje różne obszary mózgu, a część, na którą wpływa THC, odpowiada za to, jak się czujesz, reagujesz i poruszasz.

Wpływ THC na mózg może zaburzać normalne funkcjonowanie ECS i powodować trudności z pamięcią i koncentracją uwagi. W związku z tym angażowanie się w czynności fizyczne, takie jak prowadzenie samochodu, może stanowić wyzwanie.

Inną reakcją THC na mózg jest aktywacja mózgowego systemu nagród. Stymulanty uwalniane podczas konsumpcji mogą powodować, że organizm będzie chciał powtarzać dane zachowanie, co prowadzi do uzależnienia.

Jak działa THC?

Po spożyciu marihuany poprzez palenie, waporyzację lub spożycie kapsułek, THC przedostaje się do krwiobiegu i do mózgu. Łączy się z różnymi receptorami kannabinoidowymi, wpływając na Twój nastrój i zachowanie

.

Ilość spożytej substancji decyduje o tym, jak THC wpływa na mózg i ciało. THC, jako psychoaktywny kannabinoid, może powodować halucynacje, gdy dawka jest zbyt wysoka.

Czas potrzebny do osiągnięcia efektów zależy od tego, jaką metodę przyjmowania preferujesz. Wdychając marihuanę, możesz poczuć jej wpływ w ciągu kilku minut, a efekt może trwać od jednej do czterech godzin lub dłużej, jeśli palisz marihuanę po raz pierwszy.

Jak działa THC, gdy dodasz je do przekąski lub napoju? W zależności od twojego metabolizmu, może to zająć do 30 minut do godziny, aby ustawić się w. Reakcje te mogą trwać od sześciu do ośmiu godzin.

Palenie zioła

Z jakimi receptorami wiąże się THC?

Jak już wcześniej wspomniano, receptory endokannabinoidowe można znaleźć w całym mózgu i ciele. Istnieją dwa główne receptory; receptory CB1 znajdują się w centralnym układzie nerwowym, a receptory CB2 znajdują się w obwodowym układzie nerwowym.

Endokannabinoidy wytwarzane przez organizm mogą przyłączać się do obu receptorów, aby utrzymać homeostazę (stan równowagi). Z jakimi receptorami wiąże się THC?

THC ma podobną strukturę do anandamidu, naturalnie powstającego kannabinoidu. Dlatego jest łatwo akceptowany przez ECS i może wiązać się z receptorami CB1 i CB2

.

To, co THC robi dla organizmu, opiera się na jego zdolności do wiązania się z obydwoma receptorami. Bycie podłączonym do obu pozwala całemu organizmowi korzystać z jego efektów lub je zakłócać. Obszary, w których znajdziesz te receptory, są odpowiedzialne za i regulują szereg funkcji:

 • Rdzeń kręgowy - odpowiedzialny za przekazywanie informacji między mózgiem a ciałem
 • Neocortex - reguluje złożone myślenie, ruch i uczucia
 • Pień mózgu - przekazuje sygnały z mózgu do ciała
 • Amygdala - odpowiada za niepokój, strach i emocje
 • Móżdżek - utrzymuje równowagę i koordynację
 • Jądro przyśrodkowe - oddziałuje pomiędzy motywacją a działaniem lub nagrodą
 • Hipokamp - odpowiada za nowe informacje
 • Zwoje podstawne - widzą funkcje motoryczne
 • Podwzgórze - reguluje funkcje wewnętrzne, takie jak temperatura ciała i waga

THC i dopamina

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem znanym jako "chemiczny posłaniec". Jej głównym zadaniem jest wysyłanie wiadomości między komórkami nerwowymi.

Jednym z obszarów mózgu, które THC aktywuje, jest układ nagrody. Neurony pobudzone przez THC zaczynają uwalniać dopaminę

, odpowiedzialną za euforyczne uczucie doświadczane podczas spożywania marihuany. Czy THC zwiększa wydzielanie dopaminy?

THC wyzwala uwalnianie dopaminy w większych ilościach niż w przypadku jej naturalnego wytwarzania. Przypływ dopaminy i związane z nim uczucie przyjemności skłania mózg do powtórzenia zachowania.

Problem z tym działaniem polega na tym, że spożywanie THC może stać się uzależniające. Nie jest to bardzo częste, ale jest to możliwość. Związek między THC a dopaminą można opisać jako "związek miłości z nienawiścią", gdzie tworzy on wspaniałe uczucie, ale można nienawidzić aktu, który po nim następuje.

Czy THC uwalnia serotoninę?

Podobnie jak dopamina, serotonina jest również neuroprzekaźnikiem znanym jako "hormon szczęścia". Jej efekty mogą być odczuwane w całym ciele, tworząc uczucie dobrego samopoczucia.

Czy THC uwalnia serotoninę? Tak, uwalnia, ale nie jest do końca jasne, jak to się dzieje. Po przyłączeniu się do receptorów CB1, THC skłania do uwolnienia tego hormonu

.

Dowody potwierdzają, że osoby zdiagnozowane z depresją mają niski poziom serotoniny. Chociaż THC może pomóc w łagodzeniu objawów tego stanu, może powodować długotrwałe skutki uboczne, jeśli jest stosowany przez dłuższy czas.

Jak THC wpływa na układ nerwowy?

THC ma szeroki wpływ na układ nerwowy

ze względu na receptory kannabinoidowe znajdujące się w całym ciele i mózgu. Poprzez przyłączenie się do tych receptorów, THC może przerwać komunikację między neuronami.

Zerwane połączenie między komórkami nerwowymi może powodować niepożądane efekty THC na mózg i układ nerwowy. Kiedy te komórki nie mogą wysyłać prawidłowych wiadomości, może to upośledzić zdolność zapamiętywania i czas reakcji.

Zakłócenia w komunikacji między tymi neuronami mogą mieć również korzystne konsekwencje. Stosowanie marihuany na ból aktywuje połączenia między różnymi częściami układu nerwowego

, zapobiegając docieraniu sygnałów bólowych do mózgu.

Badania określiły pozytywny związek pomiędzy THC a łagodzeniem bólu. Istnieją korzystne efekty tetrahydrokannabinolu na mózg i układ nerwowy.

Zwiększony poziom dopaminy wywołany przez THC przynosi korzyści Twojemu układowi nerwowemu poprzez zwiększenie czasu i percepcji zmysłowej

. Gwałtowny wyrzut tego hormonu może również prowadzić do zachowań uzależniających. Palenie marihuany

Co THC robi z ciałem?

THC może wpływać na twój organizm na wiele różnych sposobów, z zastrzeżeniem metody konsumpcji.

Wdychanie marihuany wpływa na twój organizm znacznie szybciej niż spożywanie jej w postaci edibles.

Sposób, w jaki przyjmujesz marihuanę, również może wpłynąć na twoje ciało. Palenie lub wapowanie może podrażnić Twoje płuca, usta i gardło. Może również zaostrzyć choroby układu oddechowego, jeśli je masz.

Co THC robi z Twoim ciałem? Odpowiedź różni się w zależności od osoby. Niektórym THC przynosi bardzo potrzebną ulgę w bólu

, podczas gdy u innych może zwiększać poziom lęku.

THC może zwiększyć tętno użytkownika, stwarzając ryzyko dla kogoś z chorobą serca. Dla tych osób, szanse na atak serca mogą wzrosnąć podczas spożywania marihuany.

Twój organizm może czerpać natychmiastowe korzyści z THC

, ale istnieją również długoterminowe efekty, które mogą się rozwinąć, jeśli są stosowane zbyt często i zbyt długo.

Jak pozbyć się THC z mózgu

Długość czasu, w którym zioło pozostaje w twoim systemie, zależy od kilku rzeczy, w tym dawki i tego, jak często spożywasz THC.

Wiedza o tym, jak pozbyć się THC z mózgu, może okazać się przydatna, gdy okaże się, że spożywasz więcej THC niż zamierzałeś, zwłaszcza podczas spożywania edibles. Opóźnienie w odczuwaniu efektów THC w przekąsce lub posiłku może zmusić Cię do zjedzenia większej ilości i doprowadzić do przedawkowania.

Jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie THC jest czasem przeczekanie i pozwolenie na to , abyefekty działania THC na Twój mózg zużyły

się same. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz spróbować kilku innych rzeczy:

Odwróć uwagę od uczucia bycia na haju. Zacznij od wypróbowania kreatywnej aktywności, takiej jak malowanie, oglądanie filmu lub słuchanie ulubionej muzyki

.

Inną możliwością zmniejszenia wpływu tetrahydrokannabinolu na mózg jest pozostanie nawodnionym. Spożywanie dużej ilości płynów

, z wyłączeniem alkoholu, może pomóc, zwłaszcza że marihuana może pozostawić uczucie suchości w ustach.

Terpen limonen znajdujący się w cytrynach ma pozytywny wpływ na neuroprzekaźniki w twoim mózgu. Spożywanie go jest kolejnym dobrym antidotum. Dodaj trochę skórki z cytryny do gorącej wody i spożyj ją po zaparzeniu.

Te sugestie przydadzą się również, jeśli musisz wiedzieć, jak wytrzeźwieć od marihuany lub odzyskać zdrowie po kacu marihuanowym. Weed vape

Korzyści zdrowotne THC

THC ku niedowierzaniu wielu osób ma wiele korzyści innych niż dawanie haju. Wraz z innymi kannabinoidami mogą złagodzić kilka stanów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych

.

Poniżej kilka przykładów, jak THC wpływa na mózg i jego korzyści zdrowotne:

 • Środek przeciwbólowy
 • Łagodzi wymioty i nudności - zatwierdzona przez FDA tabletka o nazwie Marinol jest dostępna w celu leczenia tego stanu.
 • Jest neuroprotektantem - chroni komórki mózgowe
 • Pomaga w bezsenności i bezdechu sennym
 • Łagodzi objawy związane z PTSD
 • Jest antyoksydantem
 • Ma właściwości przeciwzapalne
 • Jest środkiem rozluźniającym mięśnie

THC może służyć jako suplement, gdy jest stosowany w odpowiedniej dawce. Istnieje więcej korzyści zdrowotnych z marihuany, które różnią się w zależności od poziomu THC i CBD.

Krótkotrwałe skutki uboczne THC

Nie każdy ma przyjemne doświadczenia z THC. Istnieją różne powody, takie jak bycie nowym użytkownikiem marihuany, podstawowe problemy zdrowotne lub niska tolerancja na THC.

Poniżej znajduje się kilka efektów ubocznych, których możesz doświadczyć:

 • Trudności w podejmowaniu decyzji
 • Zaburzona pamięć, osłabiona koncentracja i koordynacja
 • Niepokój, dezorientacja, zmęczenie i paranoja
 • Może wywołać epizody psychotyczne
 • Zaczerwienienie oczu i suchość w ustach
 • Zwiększona częstość akcji serca
 • Zwiększony apetyt, znany jako "munchies".

Te tymczasowe efekty uboczne mogą również wynikać z interakcji marihuany z innymi lekami. Spożywanie dużych dawek THC może czasami prowadzić do poważnych skutków ubocznych, w tym drgawek i epizodów psychotycznych.

Długotrwałe skutki uboczne THC

Długotrwałe używanie THC może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Kiedy nastolatki używają marihuany przez długi okres, ryzykują negatywne skutki działania THC na mózg.

Marihuana może wpływać na rozwój mózgu. Nie jest pewne, czy te efekty są trwałe, tylko że jest to bardziej powszechne u nastolatków.

Użytkownicy w ogóle, którzy spożywają THC przez bardzo długi okres, również stają przed możliwością wpływu na ich pamięć i upośledzoną koncentrację. Zrównoważenie spożycia THC za pomocą CBD może pomóc w zmniejszeniu niektórych zagrożeń

i obniżeniu poziomu THC w spożyciu.

Ci, którzy spożywają THC poprzez palenie, mogą rozwinąć chorobę układu oddechowego. THC może również osłabić układ odpornościowy niektórych osób, pozostawiając je podatnymi na infekcje płuc.

Jeśli edibles są regularną częścią twojej diety, mogą zwiększyć spożycie kalorii i negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie. Możesz uniknąć tych dwóch efektów ubocznych, zmieniając metodę konsumpcji.

Bud w naturze

Zdrowy umysł, zdrowe ciało

Możesz doświadczyć korzystnego działania THC na swój mózg i ciało. Dbanie o swoje samopoczucie jest ważne dla szczęśliwego i zdrowego życia.

THC jest świetną alternatywą dla tradycyjnej medycyny

. Po wyeliminowaniu wszystkich potencjalnych przyczyn krótko- i długoterminowych skutków ubocznych, przekonasz się, że THC może pomóc Ci utrzymać zdrowy umysł i ciało.

To, jak THC wpływa na Twój mózg i ciało, jest w Twojej kontroli, a my chętnie pomożemy. Jeśli potrzebujesz porady na temat tego, który szczep marihuany wybrać lub który kwiat ma najwyższą zawartość procentową THC, nasz zespół w Homegrown Cannabis Co. jest dostępny i czeka na kontakt z Tobą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz